Nasza misja

Ludzie są naszą pasją.

Kompleksowo wspieramy naszych Klientów, dostarczając najlepszych rozwiązań w obszarze rozwoju organizacji i polityki personalnej.
Wspólnie osiągniemy największy potencjał twojej firmy.

Czego unikać w CV

Cv to Twoja wizytówka. Od niej zależy czy zostaniesz zaproszony do dalszych etapów rekrutacji. Warto zatem poświęcić czas na dobre przygotowanie swojego cv, aby zainteresować pracodawcę oraz jak najlepiej przedstawić swoją osobę.

Każdy z nas zna podstawowe zasady pisania CV. Mimo tego często popełniamy błędy, które mogą wpłynąć negatywnie na wstępną ocenę naszej kandydatury. Dlatego chcemy zwrócić uwagę na najczęstsze błędy, które można spotkać w naszych CV.

Nieprecyzyjne dane kontaktowe i osobowe: często zapominamy o zamieszczeniu numeru telefonu lub aktualnego adresu, na który może przychodzić korespondencja. Uniemożliwia to kontakt naszego potencjalnego pracodawcy z nami. Nie powinniśmy również podawać wyłącznie telefonów czy adresów mailowych służbowych, a w przypadku naszej tymczasowej nieobecności może warto również zastanowić się nad zostawieniem telefonu grzecznościowego. Pamiętajmy również o tym, aby nasz adres mailowy brzmiał poważnie. Pracodawca widząc adres typu Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. naprawdę zacznie zastanawiać się nad naszą osobą. Należy również zwrócić uwagę, na to aby podawać pełną datę urodzenia, a nie tylko informację ile mamy lat w momencie przesyłania CV. 
 
Nieformalne zdjęcie: poprzez nieodpowiednią fotografię nasza kandydatura jest od razu odrzucana w procesie selekcji. Taka fotografia może wykreować błędny wizerunek naszej osoby.  Nie możemy nigdy dołączać do aplikacji zdjęć z wakacji, imprez czy fotografii przedstawiających grupę osób. Zawsze pamiętajmy, że do CV dołączamy tylko zdjęcie legitymacyjne. Tylko takie zdjęcie pomoże nam w kreowaniu pozytywnego wizerunku. Ważne jest również aby dołączać tylko aktualną fotografię. Niektórzy z nas załączają fotografię sprzed kilku lat, mają pewność, że to jest dobry zwyczaj. Nic bardziej mylnego. Jeśli nie mamy aktualnego zdjęcia to lepiej nie zamieszczajmy nic.   

Chronologiczny przebieg pracy zawodowej i edukacji: jeśli zdecydujemy się na CV chronologiczne /patrz: Dobierz najlepsze CV dla siebie/ to musimy pamiętać, że zawsze rozpoczynamy od informacji najbardziej aktualnych, cofając się do tych najbardziej oddalonych w czasie.

Nieprecyzyjne dane dotyczące doświadczenia: wyszczególniając kolejne stanowiska zawsze musimy pamiętać o wpisaniu również przynajmniej najważniejszych obowiązków. Nazwy stanowisk nic nie mówią potencjalnemu pracodawcy, nawet tak samo brzmiące w innych firmach mogą dotyczyć odmiennych zakresów odpowiedzialności. Dopiero zakres obowiązków będzie pomocny dla pracodawcy w celu oceny naszej kandydatury. Warto też zaznaczyć, ze wyszczególniając stanowiska w jednej firmie informujemy pracodawcę, że do osiągnięcia awansu nie musimy zmieniać pracy. Pamiętamy również by przy wymienianiu poszczególnych firm, z jakimi byliśmy związani, podawać zawsze branże, z jaką związana jest dana firma. 

Praktyki i kursy: należy zawsze pamiętać, że wymieniamy tylko te kursy i praktyki, które są związane z daną ofertą i mogą stanowić dla nas wartość dodaną. Na przykład, osoba ubiegająca się o stanowisko Projektantki Odzieży na pewno zyska, jeśli wymieni praktykę w renomowanej firmie odzieżowej i kurs z programu graficznego Corel. Dodawanie informacji, że ta sama osoba ukończyła kurs z księgowości, nie jest w tym przypadku właściwe. Różnorodność kursów i praktyk to sygnał dla potencjalnego pracodawcy, że nie mamy jeszcze stałej ścieżki kariery i sami nie wiemy co chcemy robić w życiu. A wszystko to wpływa na naszą niekorzyść.

Brak wyczerpujących danych dotyczących znajomości języków obcych: znajomość języka obcego jest coraz częściej sprawdzana podczas rozmów kwalifikacyjnych. Dlatego zawsze podajemy taki poziom, który najlepiej odzwierciedla naszą znajomość języka obcego w piśmie i mowie. Jeśli kilka lat temu używaliśmy jakiegoś języka i mogliśmy się pochwalić dobrą znajomością, a teraz go nie używamy, to możemy napisać np. brak kontaktu z językiem od 2 lat. Nawet jeśli mamy tylko podstawy to piszemy o tym, szczególnie gdy znamy jakiś konkretny obszar. np. Technolog Odzieży znający j. angielski w stopniu podstawowym w zakresie własnego stanowiska, niech dokładnie sprecyzuje to. Taka informacja na pewno będzie pomocna dla przyszłego pracodawcy. Również jeśli posiadamy certyfikaty potwierdzające znajomość języków to warto o tym wspomnieć.

Urozmaicone zainteresowania: wymieniając zainteresowania lepiej przez chwilę się zastanowić jak na nasze zainteresowania zareaguje potencjalny pracodawca. Nie ma sensu wpisywać, że jest nią praca lub wpisywać nieprawdziwe rzeczy. Jeśli nasz potencjalny pracodawca okaże się pasjonatem tego samego co my to możemy mieć problem. Na przykład, osoba ubiegająca się na stanowisko Przedstawiciela Handlowego z branży outdoor na pewno zyska u potencjalnego pracodawcy jak interesuje się jazdą na nartach. Dlatego taką informację trzeba wpisać. Pamiętajmy, że cv musimy dostosować do oferty, ale nie możemy nigdy ubarwiać rzeczywistości.

Brak klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych: nie wolno gromadzić danych osób, które nie wyraziły na to zgody. Dlatego zgoda na przetwarzanie danych osobowych powinna być w każdym CV. Jeśli w ogłoszeniu mamy informację dot. klauzuli zamieszczamy klauzulę dot. konkretnej firmy. Jeśli nie mamy takiej informacji możemy zamieścić klauzulę ogólną.

Zbyt duża objętość: maksymalna objętość CV to 2 strony formatu A4. Nie prezentuje się dobrze taki życiorys, który liczy pół strony lub trzy strony. Jeśli brak nam doświadczeń zawodowych to możemy wzbogacić CV o nasze cechy osobowe. Jeśli natomiast mamy bardzo bogate doświadczenie zawodowe to opisujemy tylko te, które dotyczą konkretnej oferty, o pozostałych tylko wspominamy. /patrz: Dobierz najlepsze cv dla siebie/.

Wysyłanie cv w innym formacie niż standardowy (Word): wysyłając cv w innym formacie niż Word trzeba się liczyć z tym, że pracodawca może mieć problem z otwarciem pliku.

Niestandardowy format cv: /różna wielkość czcionki, elementy graficzne, kolory/, zawsze pamiętajmy, że CV ma przyciągać przejrzystością, a nie odstraszać. Życiorys wzbogacony o artystyczne elementy sprawdzi się jedynie w przypadku stanowisk, które wymagają kreatywności np. Projektant, Grafik.

Szukasz rozwoju?

Masz prawo pracować z najlepszymi i dla najlepszych.
Skorzystaj z tego prawa.

Jeśli chciałbyś się znaleźć w naszej bazie danych wyślij nam swoje cv. ............................................

Projekt i wykonanie: kompan.pl